актуальність насамперед

 

 

Times of Ukraine

 

 

actuality first

 

 

 

 

 

 

 

The Open

Social Tribune

 

 

Times of Ukraine - TimesOfU.com

 

 

Відкрита

Громадська

Трибуна

Головна - Home

 

 

 

 

 

 

Advertise with us | Contact us

 

 

 

 

 

Реклама у нас | Пишіть нам

 

 

 

 

 

Путівник Волині - Volyn Guide

 

Путівник України - Путеводитель Украины - Ukraine Guide

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Історія Луцька

У 7-8 століттях на острові, що знаходився в оточенні річок Стир і Глушець, непрохідних багнистих заплав, проживали східнослов'янські племена. У той час на найвищому пагорбі були побудовані укріплення, згодом переросли в замок, який назвали «Верхнім». Спочатку його мешканцями були дуліби, лучани, ятвяги і кривичі.

Наприкінці 10 століття Волинь разом з Луцьком увійшла до складу Київської Русі і стала її західною окраїною.

Перша письмова згадка Луцька в Іпатіївському літописі датується 1085 р., як про міцну фортецю, що витримала 6-місячну облогу польського короля, саме з цієї дати ведеться історія міста.

Сучасна назва міста «Луцьк» походить від стародавнього найменування «Лоуческ» або «Лучеськ». Існує кілька гіпотез щодо походження назви міста: згідно одній – це пов'язано з ім'ям вождя дулібів Луки, який заснував це місто, за іншою – походить від слова «цибуля», тобто «Вигин річки», також є версія, що назва міста походить від слова «луки», втім, є й інші версії.

У 1097 р. Святополк II віддав Луцьк Давиду Святославовичу, якого незабаром змінив Давид Ігоревич, з того часу до середини 12 століття місто Луцьк був передмістям Володимир-Волинського князівства.

У 1150 році Луцьк витримав 6-ти тижневу облогу полками Юрія Долгорукого.

Князь Роман Мстиславович створив Галицько-Волинське князівство. Його син Данило Галицький, який за європейським звичаєм іменував себе королем, у 1227 році влаштувався в Луцьку. Місто розташовувалося на перехресті торгівельних шляхів з північно-балтійських країн до Туреччини, що сприяло його розвитку і збагачення.

Майже століття у Луцьку правили місцеві князі, але в 1340 році Луцьк був узятий військами литовського князя Гедімінаса, через 4 роки дістався литовського князя Любарта, одруженого на Волинській княжни, при якому Луцьк отримав перевагу над Володимиром. У той час була побудована резиденція князя - Луцький замок, що зберігся до наших днів.

До кінця 14 століття Луцьк став важливим торговим центром, сюди з'їжджалися купці з багатьох країн, а деякі навіть тут селилися, так з'явилися міські квартали, населені німцями, поляками і іншими. Тоді ж Луцьк став відомим політичним центром, де в 1429 році відбулася історична зустріч найбільш впливових монархів європейських країн. На цьому з'їзді були присутні - король польський Ягайло, імператор німецький Сізігмунт, князь московський Василь II з багатьма питомими князями, папський легат, датський король, гросмейстер прусський, воєвода волоський, хан перекопський і візантійський посол.

У 1432 році Луцьку було даровано Магдебурзьке право, відповідно до якого, крім всіх інших пільг по міському самоврядуванню, місту дозволялося влаштовувати три ярмарки на рік. У місті добували сіль з галицького Прикарпаття і чорноморських лиманів, яку потім відправляли у литовські і східно-руські землі.

Після Люблінської унії 1569 року місто Луцьк потрапив під владу Польщі, став центром новоствореного Волинського воєводства і резиденцією воєвод.

У 1617 році в Луцьку було створено Воздвиженське (Чеснохрестське) братство - одне з перших в Україні, членом якого був Петро Могила. 1 вересня 1619 братство отримало офіційне визнання короля Польщі з наданням привілею на будівництво церкви.

У приміщенні братства була створена перша в Луцьку друкарня.

Якщо в кінці 15 століття Луцьк вважався одним із кращих міст краю, то з кінця 16 століття почався період ії поступового занепаду - часті пожежі, епідемії, повені приводили до спустошення міста. Поступово згасало культурне і релігійне життя міста, в урядових установах воєводства російську (українську) мову змінили польська, і урядові посади зайняли поляки. У 1706 році місто було захоплено і пограбовано шведами.

Після третього поділу Польщі, Луцьк перейшов під владу Росії і в 1795 році став повітовим центром Волинського намісництва, потім Волинський губернії, але це не призвело до пожвавлення економічного і культурного життя міста.

Під час війни 1812 року у Луцьку розміщувався штаб другої російської армії під командуванням полководця Багратіона.

У 1832 році в Луцьку була відкрита гімназія, в якій навчалась Лариса Косач - відома як поетеса Леся Українка.

Життя в місті змінилося тільки в 1880-х роках, після того, як у місті з'явилася залізниця, після чого почалося економічне зростання. У 1895 році в Луцьку проживало 15125 мешканців.

У період Першої світової війни Волинь стала місцем запеклих боїв, влітку 1915 року на околицях Луцька стався Брусилівський прорив, який увійшов в історію Першої світової війни.

© Times of Ukraine

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

друк сторінки | верх сторінки | попередня сторінка

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Advertise with us | About us | Contact us

© Times of Ukraine. All rights reserved

 

 

 

 

Реклама у нас | Про нас | Пишіть нам

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Independent information project

The Times of Ukraine

Незалежний інформаційний проект

The Times of Ukraine - "Таймс оф Юкрэйн"

- "Таймс оф Юкрейн" - "Часи України"

- "Времена Украины"

 

 

Times of Ukraine

 

 

When using materials of Times of Ukraine/Times of U in full or in part, the reference or the hyperlink to the Times of Ukraine/Times of U is obligatory. Not for commercial use. При повному або частковому використанні матеріалів Times of Ukraine посилання/активне посилання на проект обов'язкове